Що таке стенокардія

Стенокардія – це серцеве захворювання, що супроводжується болем чи дискомфортом у грудях та виникає коли серцевий м’яз не отримує достатню кількість  збагаченої киснем крові через коронарні артерії. Серце – це м’язевий орган, що перекачує кров по судинній системі, постачаючи кисень, глюкозу та інші поживні речовини до головного мозку, легенів, нирок та інших органів і частин тіла, дозволяючи цим органам виконувати свої функції. Подібно до інших органів, серцю теж потрібна кров для того, щоб зробити близько 250 000 скорочень на день. Кров надходить до серця через дві основні артерії, які називаються коронарними: права коронарна артерія і ліва коронарна артерія.
Стенокардія є дуже поширеним захворюванням. Згідно зі статистикою, в Україні понад 3,2 млн. хворих на стенокардію.

СТАБІЛЬНА СТЕНОКАРДІЯ – найпоширеніший тип і, як правило, характеризується симптомами, що зазви- чай виникають при фізичному навантаженні: біг, підйом сходами, ходьба, піднімання важкого. У цьому випадку серце має працювати напруженіше, щоб постачати більше крові, отже, більше кисню, до верхніх і нижніх кінцівок, які беруть участь у навантаженні. Внаслідок звуження  коронарних судин при цьому захворюванні виникає дисбаланс між зростанням потреби серця в кисні і недостатністю кровопостачання. Біль, зазвичай, триває декілька хвилин і проходить під час відпочинку. Але він може повернутися, коли навантаження поновлюються. Дуже важливим є те, що такі напади болю абсолютно однакові – стереотипні. Цей різновид стенокардії, як правило, добре контролюється за допомогою ліків.

Існує три різних типи стенокардії: стабільна стенокардія, нестабільна стенокардія і варіантна стенокардія (Принцметала). Знання відмінностей цих типів дуже важливе, оскільки вони мають різні симптоми, різні профілі ризику і вимагають різного лікування.

Важкість перебігу стабільної стенокардії визначають за Канадською класифікацією кардіологів (надається скорочено):

  • І функціональний  клас.  Повсякденна фізична  активність  не викликає  приступів  стенокардії.  Біль виникає лише при надмірних або надтривалих незвичних навантаженнях;
  • ІІ функціональний клас. Невелике обмеження фізичної активності. Біль виникає при ходьбі по рівній місцевості довше, ніж 200 метрів, або при підйомі вище, ніж один сходовий проліт;
  • ІІІ функціональний  клас. Виражене обмеження фізичної активності. Приступ виникає при ходьбі по рівній місцевості на відстань 100-200 метрів, або при підйомі на один сходовий проліт;
  • ІV функціональний  клас. Будь-яка фізична активність може викликати приступ стенокардії. Біль за грудиною може з’явитися у спокої.

НЕСТАБІЛЬНА СТЕНОКАРДІЯ зустрічається   рідше,   але  вона  небезпечніша,   ніж стабільна  форма. Вона може з’явитися самостійно або в результаті прогресування стабільної стенокардії. Симптоми нестабільної стенокардії можуть виникати після невеликих зусиль (наприклад, тільки після того, як Ви зробили кілька кроків)  або навіть коли Ви перебуваєте в стані спокою. Стенокардія також вважається нестабільною, коли симптоми починають проявлятися при звичному фізичному навантаженні, яке раніше ними не супроводжувалося, наприклад, якщо приступ стенокардії зазвичай у Вас починається після підйому сходами на два поверхи, але Ви раптом відчуваєте біль в грудях вже після першого. Це слід розглядати як ознаку дестабілізації. В цьому випадку Вам необхідно звернутися до лікаря. Такі явища, зазвичай, відбуваються, коли одна з кровонос- них судин настільки звузилася, що кровопостачання сер- цевого м’яза стало критично низьким, і Ви перебуваєте в безпосередній небезпеці розвитку інфаркту міокарда. Тому, якщо  Ви відчули раптовий біль у грудях в стані спокою, який триває більше 15 хвилин, Вам слід викли- кати швидку допомогу.

 

ВАРІАНТНА СТЕНОКАРДІЯ (стенокардія   Принцметала) – дуже рідкісний тип стенокардії. Вона зазвичай виникає раптово у той час, коли Ви знаходитесь у стані спокою, вночі або у передранкові години, під час сну. Це обумовлено спонтанним стисненням коронарних артерій. Вам можуть знадобитися подальші тести для діагностики цього типу стенокардії.

Copyright © 2023, Arterium Corporation