Що таке стенокардія

Сучасні методи лікування стенокардії

Відомо багато видів ліків, за допомогою яких можливо попередити напади стенокардії та уникнути розвитку такого ускладнення як інфаркт міокарда. Медикаментозне лікування при стенокардії ґрунтується на двох різних групах лікарських засобів:

1. Лікарські засоби, що знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань:

  • Аспірин. Аспірин  у невеликих дозах покращує текучість крові та зменшує ризик тромбоутворення. На жаль, аспірин має негативний вплив на травний тракт і у деяких пацієнтів може викликати загострення виразкової хвороби. Тому він не є оптимальним варіантом для всіх. Але переважна більшість хворих добре переносить лікування аспірином.
  • Бета-блокатори. Ці препарати  захищаюсь  серце від надмірних навантажень, зменшуючи його чутливість до «гормонів стресу», таких як адреналін та норадреналін. Бета-блокатори контролюють частоту серцевих скорочень, зменшуючи ризик розвитку кисневого голодування. Бета-блокатори протипоказані хворим на бронхіальну астму.
  • Статини. Ці лікарські засоби допоможуть знизити рівень холестерину, запобігаючи утворенню жирових відкладень у коронарних артеріях у подальшому. Якщо під час лікування Ви помітите, що рівень холестерину в крові навіть нижчий норми, це є ефектом лікування статинами. Не слід припиняти такий спосіб лікування до того часу, поки цього не порадить Ваш лікар.
  • Інгібітори АПФ. Прийом цих антигіпертензивних препаратів дає можливість уповільнити розвиток атеросклерозу.
  • Блокатори  кальцієвих  каналів.  Дані  лікарські  засоби  розслаблюють  коронарні  артерії  та  інші
   кровоносні  судини  і  знижують  силу  скорочення  серця.  Частіше цю групу препаратів призначають
   при непереносимості бета-блокаторів.

2. Симптоматичні лікарські засоби:

  • Нітрати (нітрогліцерин) розширюють артерії, покращуючи при цьому притік крові до серця і до інших частин тіла. Це полегшує роботу серця, адже воно може перекачувати кров, не відчуваючи опору від звуже- них кровоносних судин. Нітрогліцерин випускається у різних лікарських формах: аерозолях та таблетках, які кладуть під язик. Деякі форми працюють дуже швидко і використовуються для негайної допомоги під час нападу; інші ж форми мають триваліший ефект і попереджають розвиток нападу стенокардії. Препарат потрапляє в кров і знімає симптоми стенокардії протягом декількох хвилин. Вам слід порадитися зі своїм лікарем з приводу відповідного способу його приймання.
  • Інгібітор синусового ритму. Цей лікарський засіб знижує напади стенокардії за рахунок зменшення частоти серцевих скорочень і відновлення балансу між подачею кисню та потребою в ньому, не впливаючи на інші показники, такі як артеріальний тиск.
  • Метаболічні препарати. Сюди відносяться препарати різноспрямованої дії, які зберігають або змінюють енергетичний обмін в клітинах таким чином, що у них збільшується стійкість до кисневого голодування, тим самим, допомагаючи серцю працювати ефективніше.

Ці препарати допомагають зняти негативну симптоматику. Крім того, деякі з них покращують обмін речовин у серцевому м’язі.

У випадку, якщо  симптоми  не піддаються лікуванню  медичними  препаратами, або ж стенокардія стає нестабільною, Ваш кардіолог  порадить Вам зробити  ангіограми  (рентгенографії)  коронарних  артерій. Це інвазивний тест, при якому барвник, який можна побачити у рентгенівських  променях, вводиться в коронарні артерії з метою виявлення будь-яких звужень або закупорок. Враховуючи кількість, складність і місця розташування звужень, Ваш кардіолог підбере найдоцільніший метод реваскуляризації. Метою реваскуляризації є відновлення здорового (адекватного) кровотоку ділянки серця, зі звуженими артеріями для того, аби послабити симптоми стенокардії, а також запобігти інфаркту міокарда.

Двома основними  технологіями реваскуляризації  при стенокардії є:

1. Ангіопластика (підшкірне коронарне втручання (ПКВ)  або підшкірна  транслюмінальна коронарна ангіопластика (ПТКА));
2. Аортокоронарне шунтування (АКШ).

1. Ангіопластика (ПКВ або ПТКА) є інвазивною (втручальною) процедурою з метою розширення кровоносних судин. Вона широко застосовується для осіб, які мають незначні блокування однієї або двох коронарних артерій. Під час виконання ангіопластики судинний хірург вводить катетер (тонку трубку) в променеву артерію передпліччя або стегнову артерію ноги, а потім проводить його крізь кровоносні судини, поки не досягне серця. 

Спеціальний барвник поступає в кров через катетер таким чином, що коронарні артерії стають видимими, і весь процес можна спостерігати на екрані монітора. Вас можуть розбудити під час процедури і Ви зможете розмовляти з лікарем, поки він працює. Як тільки катетер досягне заблокованої коронарної артерії, судинний хірург видаляє блокування або вирівнює його всередині артерії за допомогою різних методів. Ці методи включають в себе:

  • Балонну ангіопластику, під час якої крихітний балон прикріплюється до кінця катетера. Коли катетер досягає місця блокування, балон роздувається, бляшки вирівнюються вздовж артеріальних стінок, і коронарна артерія розширюється. Після того здійснюється стентувавання.
  • Стентування  – новіша технологія, що застосовується для того, аби зберігати коронарні артерії розширеними.  Невелика розширювальна  металева сітчаста трубочка розміщується  навколо катетера в місці, де артерія щойно була розширена, щоб запобігти її повторному звуженню.

Ці дві технології застосовуються разом. Після цих процедур Вам призначать ліки, які роблять кров більш рідкою і запобігають утворенню згустків у місці стентування. Ці лікарські засоби також підвищують ризик кровотечі, тому, якщо Ви помітили синці на шкірі  після незначних травм, Вам слід звернутися до свого лікаря.

2. Аортокоронарне шунтування (АКШ) – це процедура, в якій частина кровоносної судини (зазвичай вени з ноги) у пацієнта «пересаджується»  на серце з метою створення «обхідного шляху» місця звуження коронарної  артерії. Так само, як і ангіопластика, вона покращує кровоток  до серця, що значно знижує ризик розвитку інфаркту. Як правило, застосовують метод АКШ у випадках, коли є закупорки в трьох основних коронарних артеріях (так звана трьохсудинна хвороба), якщо є значне блокування лівої основної коронарної артерії, або при наявності закупорок, які розкидані і не підходять для методу ангіопластики. Хірургічне шунтування є агресивнішим методом у порівнянні з ангіопластикою:  це операція на відкритому серці, яка виконується кардіохірургом  в стані загальної анестезії (тобто, Ви будете спати).

Методика шунтування сьогодні є розповсюдженою,  але залишаються деякі ризики,  пов’язані як з проведенням безпосередньо операції, так і з загальним станом пацієнта. Ваш кардіолог зможе  пояснити можливі ризики і вигоди в кожному конкретному випадку.

Copyright © 2023, Arterium Corporation